Muzyka rockowa jako samodzielny gatunek wyodrębniła się w drugiej połowie lat 60-tych. Wtedy to muzycy grup The Beatles i The Rolling Stones odeszli od popowo-bluesowych korzeni i zaczęli tworzyć muzykę bardziej rockową. Pojawili się także nowi twórcy, tacy jak Led Zeppelin, Jimi Hendrix czy The Doors, którzy wprowadzili muzykę na inny poziom. W muzyce na pierwszy plan wysunęła się gitara, co spowodowało, że muzyka stała się bardziej ostra i surowa. Poza klasycznym nurtem rocka, pojawiły się takie odmiany, jak bluesrock, rock psychodeliczny czy rock progresywny.


Sgt. Pepper's LonelyHearts Club Band
With A Little Help From My Friends
Lucy In The Sky With Diamonds
Getting Better
Fixing A Hole
She's Leaving Home
Being For The Benefit Of Mr. Kite!
Within You Without You
When I'm Sixty Four
Lovely Rita
Good Morning Good Morning
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)
A Day In The Life
Lata 60-te niewątpliwie należały do zespołu The Beatles. Zespół ten zasługuje na miano prokursora rocka. Dla wielu muzyka zespołu z wczesnego okresu niewiele wspólnego ma z rockiem, ale ewolucja, jaką zespół przeszedł, pozwala upatrywać właśnie w nim twórcy tego gatunku muzycznego. Rok 1967 przyniósł najwspanialszą ich kompozycję, płytę "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Jest to album niezwykły, gdyż Beatlesi próbowali uchwycić na nim atmosferę swoich czasów. Płyta jest mozaiką różnych konwencji i stylów, która w ostatecznym rezultacie daje ciekawą muzykę. Nie jest to już zbiór wspaniałych piosenek, ale płyta będąca zamkniętą całością, jeden z pierwszych koncept-albumów. Album ten jest z pewnością najbardziej przełomowym dziełem w dziejach rocka.
Like A Rolling Stone
Tombstone Blues
It Takes A Lot To Laugh, It Takes A Train To Cry
From A Buick 6
Ballad Of A Thin Man
Queen Jane Approximately
Highway 61 Revisited
Just Like Tom Thumb's Blues
Desolation Row
W roku 1967 Bob Dylan był już uznanym artystą za Oceanem. Wydana w tym roku płyta "Highway 61 Revisited" jest jego pierwszą prawdziwie rockową płytą. Do tej pory artysta nagrywał głównie muzykę folkową, a jego instrumnetarium stanowiła tylko akustyczna gitara i harmonijka ustna. Poszerzenie instrumentarium i pozyskanie do współpracy uznanych muzyków dało świetny efekt, najlepiej widoczny w pomysłowym zestawieniu gry gitary akustycznej i elektrycznej oraz fortepianu i organów. Płyta jest przede wszystkim wielkim osiągnięciem Dylana jako poety. Jego utwory nabrały mocy, stał się wyrazicielem poglądów swojego pokolenia, bardem hippisów.
Purple Haze
Manic Depression
Hey Joe
Love Or Confusion
May This Be Love
I Don't Live Today
The Wind Cries Mary
Fire
Third Stone From The Sun
Foxey Lady
Are You Experienced?
Stone Free
51st Aniversary
Highway Chile
Can You See Me
Remember
Red House
Ten debiut był dla muzycznego świata szokiem. Przed Jimim Hendrixem nikt nie grał tak dynamicznie i ostro z tak skromnym zespołem. Do takiego brzmienia dopiero Led Zeppelin zbliżyli się dwa lata później. Na płycie "Are You Experienced?" Hendrix zaproponował muzykę bardzo prostą. Utwory oparte są na charakterystycznych riffach gitary. Często urozmaicone są efektownie wtrącanymi tematami i przybierają dość swobodną formę. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wspaniała gitara Jimiego. Ale nie można nie docenić gry sekcji rytmicznej. To ona nadaje utworom zawartym na albumie melodyjność i rytmiczność. Muzycy sekcji rytmicznej są równorzędnymi partnerami gitarzysty. A o grze na gitarze Jimiego Hendrixa napisano wiele. Swoje niesamowite brzmienie uzyskał dzięki glissandom, podciąganiu i szarpaniu strun. Hendrix zdefiniował rolę gitary w rocku. Dzięki niemu obecnie muzyka rockowa oparta jest w dużej mierze na zestawie gitara, bas i perkusja.
Astronomy Domine
Lucifer Sam
Matilda Mother
Flaming
Pow R. Toc H.
Take Up Thy Stethoscope And Walk
Interstellar Overdrive
The Gnome
Chapter 24
Scarecrow
Bike
Debiutancka płyta zespołu Pink Floyd wydaje się tylko przymiarką do wielkich rockowych arcydzieł zespołu. Porównując ją jednak z dziełami jej współczesnymi, płyta "The Piper At The Gates Of Dawn" brzmi bardzo dobrze, przede wszystkim nowocześnie. Jest to zasługą głównego twórcy repertuaru grupy, Syda Barretta. Jego utwory są przesycone baśniową aurą, robią wrażenie małych dźwiękowych misteriów. Aż do odejścia z zespołu Barretta, grupa Pink Floyd współtworzyła podwaliny nurtu rocka psychodelicznego. Mimo późniejszego odejścia od tego gatunku, do czasów współczesnych Pink Floyd kojarzony jest także z tym nurtem rocka. Także w późniejszych dziełach słychać echa psychodelii rodem z tego albumu.
Break On Through
Soul Kitchen
The Crystal Ship
Twentieth Century Fox
Alabama Song
Light My Fire
Back Door Man
I Looked At You
End Of The Night
Take It As It Comes
The End
Rok 1967 przyniósł wiele debiutów, które głośnym echem odbiły się w historii rocka. Podobnie miało się z debiutancką płytą zespołu The Doors. Z pewnością zespół nie zaistniałby, gdyby jej liderem nie był Jim Morrison. Jest on postacią wielce kontrowersyjną i tajemniczą. Równocześnie zalicza się do najbardziej charyzmatycznych wokalistów i najbardziej twórczych kompozytorów, jacy pojawili się w muzyce rockowej. W okresie, gdy na fali był rock psychodeliczny, na płycie "The Doors" nie zawahał się zaproponować muzyki odmiennej, mieszanki bluesa, rhythm'n'bluesa i country. Tą bluesową mieszankę nasycił potężną dawką energii i swojej charyzmy. Odrębnym tematem pozostaje literacka twórczość Morrisona. W bardzo dużym stopniu ukształtowała ona oblicze zespołu, tak że czasami wydawać by się mogło, że pozostali muzycy tylko akompaniują wokaliście. Mają oni jednak także duży wpływ na muzykę.
Good Times Bad Times
Babe I'm Gonna Leave You
You Shook Me
Dazed And Confused
Your Time Is Gonna Come
Black Mountain Side
Communication Breakdown
I Can't Quit You Baby
How Many More Times
Album "Led Zeppelin" wyniósł muzykę rockową na wyżyny, z których już nigdy nie powinna spaść. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że jest to najważniejszy, a także najlepszy, album rockowy w historii. I nikt nie zbliży się do tego, co stworzyli na swoim debiutanckim albumie członkowie zespołu Led Zeppelin. Choć wielu będzie próbowało. Bazując na bluesrockowej stylistyce, stworzyli oni kanon rockowego grania. Grupa odsłoniła nowe horyzonty tylko przy pomocy głosu, gitar i perkusji. Warte podkreślenia są muzyczne dialogi między gitarą Page'a i głosem Planta. Page jest na pewno wirtuozem gitary, Plant jawi się jako wokalista o wręcz histerycznej ekspresji. Kolejną atrakcją jest impet i polot gry sekcji rytmicznej. Płyta nadal brzmi świeżo, przykuwa uwagę żywiołowością i wirtuozerskim wykonaniem.
21st Century Schizoid Man
Talk To The Wind
Epitaph
Moonchild
The Court Of The Crimson King
Płyta zespołu King Crimson "In The Court Of The Crimson King" jest niezwykła. Rock, muzyka klasyczna, jazz... i wszystko w wykonaniu wybitnych i doświadczonych instrumentalistów. Każdy z muzyków ma duży wkład w powstanie tego albumu, nie jest to jeszcze zespół Roberta Frippa. Szczególną uwagę zwracają częste zmiany tempa, momenty szybkie przeplatają się ze spokojnymi, łagodnymi dźwiękami. Muzyka na tym albumie jest podniosła, wręcz majestatyczna, ale także demoniczna i hipnotyczna. Album ten jest jednym z najbardziej niesamowitych momentów w dziejach rocka.