Rock wkroczył w XXI wiek w defensywie. Poziom zaproponowany pod koniec XX wieku stał się niedoścignionym wzorem dla wielu rockowych twórców. Dlatego wielu z nich szuka swojego wizerunku w nawiązaniu do korzeni gatunku. Wiek XXI zaproponował także poszerzenie instrumentarium, do klasycznych gitary, gitary basowej i perkusji, dołączyły powszechnie instrumenty klawiszowe. Na wielu frontach muzyka rockowa przegrywa z muzyką popularną, stając się ponownie muzyką "niszową". Wśród wielu post-gatunków nowością jest chyba jedynie electronic rock, z takimi podgatunkami jak dance-punk czy new rave.


Papercut
One Step Closer
With You
Points Of Authority
Crawling
Runaway
By Myself
In The End
A Place For My Head
Forgotten
Cure For The Itch
Pushing Me Away
Debiut zespołu Linkin Park to jeden z nielicznych albumów rockowych wykonawców, który przebił się przez popową sieczkę ostatnich lat. Na płycie "Hybrid Theory" grupa proponuje rockową muzykę spod znaku Korna, opartą o solidne gitarowe fundamenty. Gitarowe partie są na tyle melodyjne, by niektóre kawałki stały się przebojami. Schemat utworów proponowanych przez zespół jest podobny - spokojny śpiew i rap we wstępie i potężne wydarcie w refrenie. Śpiew wokalisty jest na tyle oryginalny, że pozwala grupie wyróżnić się z licznej konkurencji. Potrafi on "zaśpiewać" jak rasowy metalowy krzykacz, z drugiej strony potrafi zaśpiewać bardzo delikatnie i spokojnie. A wszystko doprawia DJ. Ta częsta zmiana tempa sprawia, że płyta jest bardzo ciekawa.
Prison Song
Needles
Deer Dance
Jet Pilot
X
Chop Suey!
Bounce
Forest
Atwa
Science
Shimmy
Toxicity
Psycho
Aerials
Ormiański zespół System Of A Down zaproponował na tyle oryginalną muzykę, by zostać zauważonym w rockowym światku. Przesiąknięta do bólu etnicznymi rytmami rockowa muzyka, zawarta na płycie "Toxicity", wyróżnia się na tle licznych wydawnictw ostatnich lat. O sile tej płyty decyduje prostota przekazu oraz umiejętne składanie pozornie odbiegających od siebie motywów muzycznych. Ostra i ciężka muzyka rockowa idealnie współgra ze spokojną i melodyjną muzyką ormiańską. Jest to płyta wielu sprzeczności. Muzyka rockowa jest postrzegana jako swego rodzaju wyraz buntu przeciw zasadom wyznaczającym ramy współczesnego życia. Przeciwieństwem tego jest muzyka ludowa, będąca nawiązaniem do tradycji, pewnego utrwalonego porządku i zbioru zasad. Słuchając tej płyty można odnieść wrażenie, że zespół chce uświadomić fanów o potrzebie zachowania własnych poglądów i tradycji w coraz bardziej globalnym świecie.
What Ever Happened?
Reptilia
Automatic Stop
12-51
You Talk Way Too Much
Between Love & Hate
Meet Me In The Bathroom
Under Control
The Way It Is
The End Has No End
I Can't Win
Muzyka rockowa powoli odradza się, a to dzięki scenie nowojorskiej. A na niej niepodzielnie króluje zespół The Strokes. Już swoim debiutem przewrócili scenę rockową, druga ich płyta "Room On Fire" tylko pieczętuje ich pozycję. Mają oni w sobie wiele ognia, spontaniczności i autentyczności, a zarazem są niezwykle przebojowi. W tym tkwi ich siła. Piosenki autorstwa zespołu są świeże, nośne i bezpretensjonalne. Grupa czerpie z dziedzictwa rockowego, nadając muzyce równocześnie nowego wyrazu. Choć płyta jest niezwykle krótka, nie ma na niej zbędnych dźwięków czy słów. Jest ona kwintesencją tego, czym jest i będzie muzyka rockowa w najbliższym czasie. Właśnie The Strokes powinni nadawać ton muzyce rockowej w najbliższych latach.
Guns Of Memorial Park
Hiss The Villain
While Oceana Sleeps
La Cerca
Breaking The Broken
Lines In Sand
End Moraine
Death In The Family
Syncope
Tensioning
Travel By Bloodline
P.O.M.E.
From Now To Never
Splinters
O tym, że nowojorska scena muzyczna ma się świetnie i jest siłą napędową nowej fali rockowej, świadczy drugi album grupy Sparta, "Porcelain". Jest to przede wszystkim gitarowy album, z prostymi świdrującymi riffami, solami i akompaniamentem, bez wirtuozerskiego katowania. Brak jest także elektroniki, jako nieśmiały dodatek w tle pojawiają się czasami smyczki czy fortepian. Wciągające melodie nie grzeszą nadmiernym bogactwem formalnym i brzmieniowym, wiele jednak dzieje się na tej płycie. Siłą napędową zespołu jest śpiew wokalisty. Jego głos jest nieco zachrypnięty, krzykliwy, przemawia przez niego optymizm. Cała płyta zagrana jest z odpowiednim czadem i pasją, których często brakuje przedstawicielom nurtu nowojorskiej nowej fali, do którego zespół się zwykło zaliczać.
Chances
Half Light
Tourist
Trading Air
Wires
If I Find Out
Yesterday Threw EverythingAt Me
Street Map
Modern Mafia
Twenty Four Hours
I Love
Athlete nagrali jeden z najbardziej delikatnych i subtelnych albumów ostatnich lat. "Tourist" to dzieło na miarę Coldplay, mistrza tego typu klimatów. Jest to muzyka prosta, delikatnie tylko przybrana gustownymi dodatkami. Na pierwszym planie pojawia się fortepian, czym zespół dodaje do swojej muzyki epickiego rozmachu. W budowaniu nastroju towarzyszą fortepianowi smyczki czy dyskretnie przybrudzona gitara. Także warstwa tekstowa jest bardzo ciekawa ze względu na poruszenie tematu najpiękniejszych uczuć, przede wszystkim spełnionej miłości. Słuchaniu płyty towarzyszą wyłącznie pozytywne emocje. To płyta o wszystkich najlepszych uczuciach, jakie ma w sobie człowiek - przywiązaniu, ufności, nadziei, wierze, oddaniu...
Everyday I Love You Less And Less
I Predict A Riot
Modern Way
Na Na Na Na Naa
You Can Have It All
Oh My God
Born To Be A Dancer
Saturday Night
What Did I Ever Give You?
Time Honoured Tradition
Caroline, Yes
Zespół Kaiser Chiefs stworzył płytę, która mogłaby powstać równie dobrze 10 lat temu. Wskrzesił on bowiem ducha brit popu, dawno zapomnianego przez czołowe zespoły tej sceny. Album "Employment" jest bardzo różny od większości płyt nowofalowych zespołów, kształtujących obecnie rockową scenę muzyczną. Album radosny, ciepły, tylko czasami nostalgiczny, przepełniony pięknymi i chwytliwymi melodiami, tak w skrócie można opisać tą płytę. Jednak brakuje tej płycie zadziorności czy szaleństwa, brak eksplozji młodości oczekiwanej od zespołu z takim stażem. Przebojowość tego albumu powala słuchacza, jednak powracać chce on do tych melodii nie tylko podczas zabawy, ale w codziennym życiu.
Introduction
Running Out Of Time
Goodnight Goodnight
Ladies And Gentleman
You Owe Me An IOU
No Jokes-Fact
Jingle Jangle
Pickin It Up
Island Of The Honest Man
Middle Of Nowhere
Dirty Mouth
Soldier In A Box
Shame On You
Elevator
Hot Hot Heat stworzyło płytę, której początek powala z nóg, a kolejne kawałki przypierają do podłogi. Porywające kawałki, jakie znajdują się na płycie "Elevator", to sztandarowe piosenki nurtu indie. Prezentowane na tym albumie piosenki uzależniają, rozbrajają. Zespół rozwija się, zmierza w kierunku bardziej gitarowego grania, co słychać przede wszystkim w zmniejszonej ilości syntezatorowych dźwięków. Utwory z tej płyty są zaskakujące. Z jednej strony indiegitarowa muzyka, emanująca wesołością, szczęściem, pozytywną energią, z drugiej zaś emanujące z tekstów zmęczenie, trudne doświadczenia, refleksja nad światem. A wszystko podbite tanecznym rytmem, zapakowane w melodie z przeznaczeniem niepoprawnie imprezowym.