W swoim dziele "Utopia" Thomas More starał się przedstawić obraz idealnego świata, opartego na wartościach uniwersalnych, niezależnych od Boga i jego kultu. Jako jeden z pierwszych autorów średniowiecznych położył nacisk na dobro człowieka na ziemi, nie zaś w życiu wiecznym. Człowiek miał żyć dla siebie, nie zaś w celu osiągnięcia dobra wyższego. Jest to o tyle zaskakujące, że Thomas More miał bardzo ortodoksyjne poglądy religijne, w swoich dziełach niejednokrotnie wyrażając krytyczne stanowisko wobec reformatorów Kościoła. W "Utopii" położył jedynie nacisk na konieczność wyznawania religii, dając człowiekowi wolność wyboru, jaką religię wyznawał. Paradoksalnie był to jedyny element ustroju, który podlegał jakiemukolwiek wyborowi. Przedstawiony w "Utopii" system polityczny kładł bowiem nacisk na dobro ogółu, nie zaś poszczególnych jednostek.

Ustrój polityczny Thomasa More'a zbudowany został z wielu elementów, które czasami się wzajemnie wykluczały. Z jednej bowiem strony w "Utopii" potępione zostało prowadzenie wojny, z drugiej zaś gloryfikowano atak w obronie sojusznika, w dodatku nie zawsze tego, który był słabszy. Gromadzenie bogactw, szczególnie w postaci złota, uznawano za zło, dobrem było zaspokajanie wszelkich potrzeb obywateli, ale także gromadzenie kosztowności w celu przekupienia obywateli innych państw. Państwo powinno żyć w wewnętrznej harmonii, równocześnie świat zewnętrzny podporządkowany powinien być woli jednego z państw, a mianowicie tego, w którym obowiązuje ustrój idealny. Widać tutaj wyraźnie, że "usankcjonowane" złe zachowania są wręcz niemoralne. Thomas More w końcowej części swojego dzieła przedstawił wiele uwag krytycznych do przedstawionego ustroju idealnego, pozostawił je jednak bez rozwinięcia i uzasadnienia.

W przedstawionym przez Thomasa More'a ustroju idealnym wiele elementów kojarzy się współcześnie z socjalizmem, w czasach późnego średniowiecza wydawać się mogły wręcz niedorzeczne. Największy nacisk położony został na pracę na rzecz ogółu, jednostka nie posiadała żadnych praw, a jedynie obowiązki. Państwo poprzez swoich urzędników decydowało o losie jednostki, o prawie wszystkich aspektach jej życia społecznego i prywatnego. Każdy człowiek niejako przynależał do jednej, wielopokoleniowej rodziny, przejmował zawód rodzica, miał obowiązek wobec współmieszkańców uprawy roli należącej do miasta, nie miał prawa opuszczać bez zezwolenia swojego miasta, ale równocześnie mógł być przez miasto oddelegowany do mieszkania w innym mieście lub w jednej z kolonii poza państwem. Obywatel pracował na dobro całego miasta, nie na swoje. Całość wytworzonych dóbr przekazywał bowiem do magazynu centralnego, który rozdzielał według potrzeb dobra poszczególnym mieszkańcom. To państwo niejako określało potrzeby jego obywateli.

W "Utopii" przedstawione zostało demokratyczne, jeżeli nie socjalistyczne, podejście do sprawowania władzy. Społeczeństwo było zhierarchizowane, jednak hierarchia była dosyć prosta. Władzę sprawował książę, a pomiędzy księciem i jego podwładnymi, znajdowali się urzędnicy. Książe jako najwyższy przedstawiciel władzy rządził jedynie na takim terytorium, na którym był w stanie robić to skutecznie. Urzędnicy wybierani byli na jedną kadencję spośród niektórych obywateli, głównie zajmujących się nauką i filozofią. Nie zdarzało się także, aby urzędnicy sprawowali urząd dwukrotnie. Dla uniknięcia korupcji lub innych form wpływania na decyzje urzędnicze, Thomas More zaproponował aby urzędnicy wywodzili się z innych miast, co gwarantować miało, że urzędnik będzie bezstronny i nie uwikłany w miejscowe układy i koneksje rodzinne. Urzędnicy posiadali władzę wykonawczą, za ustawodawstwo odpowiadało całe społeczeństwo. Proponowany w "Utopii" ustrój wprowadzał społeczne konsultacje w zakresie każdego wniosku. Może dlatego też prawa w państwie były nieliczne, ale za to przejrzyste i proste. Aby dopełnić obraz socjalizmu lub komunizmu należy wspomnieć o życiu prywatnym obywatela. Także w tej materii dobro ogółu było wręcz przesadzone. Ludzie ubierali się podobnie, wspólnie spożywali posiłki i odpoczywali, prawie identyczne mieli zajęcia zajmujące wolne popołudnia. Niedopuszczone były zachowania nieekonomiczne i nieefektywne. Zakazane były więc wszelkiego rodzaju gry i zabawy, dozwoloną rozrywką było natomiast pogłębanie wiedzy oraz konwersowanie.

"Utopia" proponowała rozwiązania ustrojowe do czasów współczesnych bardzo kontrowersyjne i niemożliwe do realizacji. Kładąc nacisk na dobro ogółu, społeczeństwa marginelizowała dobro jednostki. Podporządkowanie jednostki ogółowi, w wymiarze bardziej restrykcyjnym i z negatywnym oddźwiękiem, znalazło ucieleśnienie w komunizmie. Analizując poglądy Thomasa More'a bardzo często odnosi się wrażenie, że są one słuszne i ciekawe. Wrażenie, że zastosowanie ich w rzeczywistym świecie nie powinno nastręczać trudności. Głębsza analiza zmienia wiele w podejściu do prezentowanych przez autora "Utopii" poglądów. Szczególnego znaczenia nabierają one w konfrontacji z późniejszymi próbami wprowadzenia w życie utopijnych rozwiązań.