KROLL

Produkcja: Polska (1991)

Gatunek: sensacyjny

Nagrody: FPFF w Gdyni (Złote Lwy za Najlepszy film, Najlepsza drugoplanowa rola męska dla Cezarego Pazury, Najlepsze kreacje aktorskie dla Bogusława Lindy, Najlepsze zdjęcia dla Pawła Edelmana, Najlepszy debiut reżyserski dla Władysława Pasikowskiego), LLF w Łagowie (Syrenka Warszawska za Najlepszy film fabularny)

Reżyseria: Władysław Pasikowski
Scenariusz: Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Michał Lorenc

Obsada: Ewa Bukowska, Dariusz Kordek, Maciej Kozłowski, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Cezary Pazura, Agnieszka Różańska

Wściekłe psy
Drakula
Psy

Marcin Kroll jest żołnierzem, odbywającym służbę zasadniczą. Tuż przed manewrami dezerteruje. Przyczyną ucieczki staje się wiadomość, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają ze sobą romans. Postępek Krolla zbiega się w czasie z samobójstwem innego żołnierza, który nie wytrzymał prześladowań ze strony sadystycznych podoficerów. Kadra oficerska boi się skandalu - samobójstwo i dezercja to zbyt dużo, jak na jedną jednostkę. Dowództwo postanawia więc na własną rękę odszukać dezertera, zanim zainteresuje się nim prokuratura wojskowa. Rozkaz odnalezienia dezertera dostaje porucznik Arek, do pomocy angażuje kaprala Wiadernego.